Vienuolikta pamoka

Aptarsime būtąjį laiką, ir daugybę naudingų žodžių.

11_pamoka

Audio   

Nemokamos dalies trukmė - 5 min. Visa pamoka - 33 min.


Parsisiųsti audio mp3 formate

Video   

video rodomas tik įsigyjus pamoką

Žodynas   

#WordTranslation
1видеть  matyti
2обещать  žadėti
3купить  nupirkti, nusipirkti
4писать  rašyti
5смотреть  žiūrėti
6Когда?  Kada?
7сегодня  šiandien

Pastaba: nemokamoje dalyje pateikta tik dalis žodžių.

Užrašai   

  • - Здравствуйте!
  • - Всем привет!
  • - Добро пожаловать на одиннадцатый урок русского языка!
  • - Sveiki atvykę į vienuoliktąją rusų kalbos pamoką.
  • - Я думаю, что вы уже понимаете, почему мы всегда говорим «добро пожаловать на урок», а не, например, «в урок». Понимаете же, правда?
  • - Я тоже думаю, что все уже всё понимают.

Praeitoje pamokoje išaiškinome pagrindinius skirtumus tarp šių dviejų prielinksnių. Dabar galima ir ko kito išmokti...

Pavyzdžiui, ko? Kokia tema domina tave šiuo metu labiausiai?

Ir mane, ir visus kitus mūsų mokinius domina, manau, viena tema – būtasis laikas. Dešimtoje pamokoje pradėjome apie jį kalbėti, gal pratęskime?

Būtinai! Aptarsime ir būtąjį laiką, ir daugybę naudingų žodžių. Be to, galiu jus nudžiuginti: būtasis laikas rusų kalboje sudaromas itin paprastai, netgi paprasčiau, nei jūsų gimtojoje lietuvių kalboje. Kadangi pastarąjį kartą aptarėme veiksmažodžio быть formas – ši pamoka atrodys jums daug lengvesnė ir aiškesnė.

Būtojo laiko formos išties yra paprastos – mums nereikia jų asmenuoti. Pakanka suderinti jas su subjektu pagal giminę ir skaičių. Он был, она была, оно было, мы/вы/они были, atsimenate?

Esminė taisyklė čia yra tokia:

norint padaryti būtojo laiko formas, reikia prie veiksmažodžio kamieno prijungti priesagą -л- ir giminės arba skaičiaus galūnę: -а, -о arba -и.

Paimkime, pavyzdžiui, veiksmažodį:

  делать
daryti

Tam, kad gautume būtojo laiko formas, turime atmesti bendraties galūnę –ть ir prijungti prie kamieno -л, -ла, -ло arba -ли. Paklausykite: делал, делала, делало, делали.

Turiu čia pridurti, kad niekatrosios giminės forma yra vartojama rečiausiai. Veiksmažodžiai, kaip žinoma, dažniausiai aprašo „gyvo“ subjekto veiksmus, kas niekatrajai giminei nelabai tinka. Sunku, pavyzdžiui, sugalvoti sakinį, kuriame niekatrosios giminės daiktavardis būtų vartojamas su veiksmažodžio forma делало. Kita vertus, forma было yra vartojama pakankamai dažnai. Pavyzdžiui:

Что это было? - Kas tai buvo?

Это было замечательно! - Tai buvo nuostabu!

Tu teisus, Saša. Aktyvaus veiksmo veiksmažodžiai praktiškai nevartojami su niekatrosios giminės daiktavardžiais, o tokių, kaip žinote, yra dauguma. Bet pakaks žodžių – imkimės praktinių veiksmų! Padarykime kitų veiksmažodžių būtojo laiko formas. Aš sakysiu jums veiksmažodį bendraties formoje, o jūs su Aleksandro pagalba išvardykite tris būtojo laiko formas: vyriškąją, moteriškąją ir daugiskaitos formas. Taigi, pradėkime pratimą!

oтдыхать
oтдыхал, отдыхала, отдыхали
pаботать
pаботал, работала, работали
курить
курил, курила, курили
думать
думал, думала, думали
жить
жил, жила, жили

Šaunuoliai! O dabar padarykime tą patį, bet su naujais veiksmažodžiais. Aš jums sakysiu bendraties formą ir žodžio vertimą, o jūs išvardykite tris būtojo laiko formas, gerai? Pirmą kartą klausykite, o antrą – kartokite su manimi:

  купить - nupirkti
купил, купила, купили
  обещать - žadėti
oбещал, обещала, обещали
  писать - rašyti
писал, писала, писали

Parsisiųsti   

Įsigykite pamoką ir tuomet galėsite ją parsisiųsti.


Pirkti pamokas